Europa Cup 2020 - konečné umístění

Český mistr KCC Sokol České Budějovice uzavřel své vystoupení na letošním finálovém turnaji Europa Cupu 2020 další porážkou, která ho odsoudila na poslední osmé místo, což nejhorším historickým výsledkem českého mistra na tomto finálovém turnaji.

KCC Sokol České Budějovice – KC Barcelona       14:28 (po poločase 7:14)

Jihočeské družstvo po třech porážkách v základní skupině odehrálo včera výborný zápas proti anglickému KC Trojans, ale dnes nedokázalo naplnit přání svého trenéra Ivo Kracíka, aby neskončil na posledním místě. V opakovaném souboji s katalánským KC Barcelona opět tahalo za kratší konec. Opět českému týmu hrubě nevyšel začátek zápasu a po čtyřech minutách prohrával 1:5. Do poločasové přestávky si Katalánci vybudovali solidní náskok 7:14, ale nástup do druhé půle českobudějovickým opět nevyšel a po pěti minutách druhého poločasu byl stav 9:18 a o výsledku bylo prakticky rozhodnuto. Obrovský rozdíl byl zejména ve výkonnosti dámských polovin družstev, když české dámy podlehly těm katalánským hrozivým poměrem 2:14.

Osmé místo znamená pro české družstvo historický neúspěch, neboť český mistr nikdy v minulosti tak hluboko ve výsledkové listině Poháru mistrů neskončil a samozřejmě to znamená i nemilou jistotu pro budoucího českého mistra, jehož bude čekat nepříjemná kvalifikace – nově o jediné postupové místo na finálový turnaj EC 2021.

Koše: Pešák 4, Krejčí 4, Bláha 3, Kortus 1, Nejedlá 1, Silva 1 – Sanchez 8, Aloma 7, Figuera 6, Maeso 4, Aparicio 1, Tena 1, Margaix 1

Souboje o celkové umístění

Vítězem Europa Cupu 2020 je opět nizozemský mistr, který tak prodlužuje nadvládu týmů z Nizozemska, která trvá nepřetržitě od roku 1998, kdy naposledy triumfoval mistrovský tým Belgie.

KV Fortuna navázala na svá vítězství v letech 2004 a 2005 a přidala své třetí prvenství v novém tisíciletí, tentokráte však belgický mistr KWIK nepředvedl nic úchvatného a na Nizozemce vůbec nestačil. Své zastoupení ve finále měla i Česká republika, a to díky Lukáši Pazourkovi, který je třetím českým rozhodčím, který řídil finále nejvyšší evropské klubové soutěže a vedlo se mu výtečně, předvedl koncentrovaný výkon a své první velké seniorské finále zvládl excelentně.

Zajímavá střetnutí se odehrála jak v souboji o třetí místo, kde německý SG Pegasus porazil portugalského mistra NC Benfika košem v závěru utkání poměrem 19:18, tak v souboji o páté místo. Tento souboj mezi domácím SZAC 1908 Budapest a anglickým KC Trojans byl vyrovnaný až do konce, k vidění byla i červená karta, kterou za facku anglickému protihráči dostal maďarský Tamas Aron Berenyi a o vítězství muselo rozhodnout až prodloužení. V něm nakonec padly tři koše a posledním, kdo skóroval byl trojanský Tony Woodvine, který zajistil KC Trojans páté místo.