Historické okénko – první světový šampionát U19 mimo Nizozemsko

Mistrovství světa ve věkové kategorii do 19 let bylo poprvé uspořádáno mimo Nizozemsko v roce 2022 a konalo se v Kutné Hoře. Celkem se v šestatřiceti zápasech představilo třináct reprezentačních družstev. Velmi suverénním způsobem turnajem postupoval obhájce titulu Nizozemsko, který všechny soupeře porážel velkými rozdíly, což ve čtvrtfinálovém zápase poznala na vlastní kůži i česká reprezentace, když zemi tulipánů podlehla vysoko 7:37 a ve finále je čekal tradiční soupeř v podobě Belgie. V poločase vedlo Nizozemsko 12:7 a nakonec i finálový zápas dovedlo k jasnému vítězství 25:13 a obhájilo své prvenství z roku 2019. Na třetím místě pak po výhře nad Německem skončil Taiwan.

Česká juniorská reprezentace vedená trenérem Jiřím Podzemským se ukázala ve velmi dobrém světle a dokázala o jednu příčku vylepšit své umístění ze světového šampionátu v roce 2019, kdy skončila na sedmém místě. V Kutné Hoře se dokázala po vítězství ve skupině na Slovenskem 21:3 a porážce od favorizovaného Taiwanu 7:14 probojovat do čtvrtfinále, kde nestačila na nejlepší družstvo světa Nizozemsko 7:37. Po vítězství nad Anglií 13:7 se Češi probojovali do zápasu o konečné páté místo, kde ukázali bojovné srdce a zdánlivě ztracený zápas vyrovnali. V poslední čtvrtině závěrečného utkání dokázali svěřenci trenéra Podzemského vymazat šestikošové manko a necelé dvě minuty před koncem vyrovnat na 15:15. Konec zápasu však patřil nakonec Portugalcům, kteří mohli po výhře 15:17 slavit páté místo.

Výrazného individuálního úspěchu dosáhla v roce 2022 i nejmladší česká hráčka v reprezentačním výběru Jitka Pavlíčková, která byla nejlepší střelkyní českého družstva, když zaznamenala celkem 18 košů a v tabulce střelkyň skončila na třetím místě, když ji předčila pouze taiwanská hvězda Fei – Yi Su s 23 koši a nizozemská světová šampiónka Nikki  Boerhout s devatenácti koši. Nejlepším českým juniorem byl pak Vojtěch Holík s devíti koši a Tomáš Toufar s osmi. 

Konečné pořadí MS U19 2022

 1. Nizozemsko
 2. Belgie
 3. Taiwan
 4. Německo
 5. Portugalsko
 6. Česko
 7. Katalánsko
 8. Anglie
 9. Maďarsko
 10. Slovensko
 11. Malajsie
 12. Polsko
 13. Maroko

Komentáře

komentáře Disqus