Historické okénko – 26 let od velkého finále v Praze na Letné

16. května 1998 se v Praze na Letné uskutečnilo velké finále nejvyšší české korfbalové soutěže. Zaplněná hala sledovala souboj středočeských družstev v boji o titul českého mistra, souboj největších trenérských kapacit konce tisíciletí a bývalých trenérů reprezentace, když SK Smíchov trénoval nizozemský trenér Ronald van der Bunt a VKC Kolín vedl legendární Karel Kőnigsmark, který poprvé dovedl reprezentaci na Mistrovství světa, a to v roce 1995. Finálový zápas pak řídila trojice nejzkušenějších rozhodčích, když hlavnímu rozhodčímu Sonnevendovi asistovali na čarách Báder a Němeček.

Soupeři nastupovali do zápasu ve zcela odlišných pozicích, když pražské družstvo dokázalo dvakrát v prodloužení a dokonce až na penalty ve druhém semifinálovém utkání zdolat úřadujícího mistra z roku 1997 1. KC Havířov, kterému nestačilo ani šestnáct košů kapitána a nejlepšího hráče sezóny 1997/1998 Vaculíka či čtrnáct košů Křenka v semifinálové sérii. Družstvo SK Smíchov neskutečně prahlo po prvním titulu, chtělo kolínskému fenoménu oplatit potupnou porážku 5:13 z finále 1996 - hráči nastupovali k zápasu s namalovaným červenočerným symbolem na tvářích a s rudou růží pro každého z protivníků před zápasem, zatímco kolínští Vembloudi prošli do finále relativně hladce po jasných výhrách nad KK Brno (20:10 a 15:13) a byli maximálně koncentrovaní na další velký zápas.

A finále to bylo skutečně skvělé, po první půli vedl před zaplněnou Letnou VKC Kolín 10:7, ale v půlce druhé poločasu bylo vyrovnáno 12:12 a SK Smíchov se nadechoval k velkému obratu a deset minut před koncem se dokonce ujal vedení 14:16. Kolínský trenér Karel Kőnigsmark vytáhl svůj tajný trumf a do hry poslal osm minut před koncem základní hrací doby Jitku Motákovou, která se vracela po mateřské pauze a kolínské družstvo dokázalo třemi koši překlopit vedení zpět na svou stranu, ale v poslední minutě SK Smíchov vyrovnal na 17:17 a muselo se jít poprvé v historii finálových zápasů do prodloužení, které se hrálo tehdy na 2*10 minut. 

Po první polovině prodloužení vedl VKC Kolín 20:17, když zkušeně kontroloval hru a nedovolil pražskému týmu ani jednou skórovat a podobně se vyvíjela i druhá část prodloužení, i když smíchovští hráči ještě dokázali vykřesat jiskřičku naděje, když minutu před koncem snížili na rozdíl jediného koše 23:22, ale poslední slovo měl VKC Kolín a mohl slavit svůj šestý mistrovský titul.

VKC Kolín vs. SK Smíchov – 24:22 po prodloužení (poločas 10:7, základní hrací doba 17:17)

Koše: Kőnigsmark 5, Gondek 5, Honzíček 5, Hűbschmannová 4, Kőnigsmarková 3, Filip 2 – Šenfelder 6, John 5, Rőhrich 5, Herglová 2, Křístek 2, Šafaříková 2


Komentáře

komentáře Disqus