První liga má očekávané finalisty. Bronz v posledním duelu vydřel Prostějov

Zázrak nepřišel. Náchod v posledním kole druhé nejvyšší korfbalové soutěže nepřipustil žádné překvapení a s přehledem si hned v prvním utkání zajistil účast ve finále, ve kterém změří síly s obhájcem prvoligového titulu z Kolína. Náchod navíc na poslední chvíli získal i triumf po základní části. Velký boj se rozhořel o bronz. Rozhodovalo se o něm v přímém souboji mezi rezervami Brna a Prostějova a líp z bitvy vyšli Hanáci, kteří tak v aktuální sezoně pro svůj klub vybojovali další třetí místo.

MINITURNAJ V KUŘIMI (pořadatel Brno B)

Před miniturnajem v Kuřimi existovala už jen velmi teoretická možnost, že Náchod o finále přijde, ten však hrozbu rezolutně odmítl hned v prvním klání dne. Náchodští korfbalisté porazili s přehledem Brno B a už se mohli těšit na souboj o titul.

Jelikož s Náchodem následně těsně prohrálo i béčko Prostějova, bylo jasné, že o bronz si to rozdají přímí konkurenti v podobě rezervních celků Prostějova a Brna. Druhý jmenovaný tým však na domácí palubovce v Kuřimi neměl svůj den a Brňané drželi se soupeřem krok jen na začátku utkání. Pak Hanáci odskočili a došli si pro jasné vítězství 21:16. Po bronzu z Europa Shieldu a třetího místa z extraligy tak prostějovské béčko vybojovalo další cenný kov.

Kateřina Lorencová (hráčka, Prostějov B): „V otázce postupu do finále bylo moc velké kdyby, takže jsme se soustředili hlavně na zisk bronzu. Samozřejmě jsme si také v posledním kole chtěli dobře zahrát. Rozhodující zápas jsme měli ve svých rukou. Po vyrovnaném začátku jsme dali pět košů po sobě a bylo hotovo. Osobně jsem letos do první ligy zasáhla až nyní, ale snad za celý tým mohu říct, že bronz pro nás znamená úspěch a jsme za něj rádi. Kolín a Náchod si finále zaslouží a myslím, že by se rozhodně neztratili ani v extralize.“

Brno, KK "B" - SK Plhov Náchod  8:19

Poločas: 3:8. Rozhodčí: Zdeněk Milichovský, Lukáš Filip. Nejlepší střelci: Fridrich Ondřej 4, Pokorný Marcel 2 - Šimek Jan 7, Šmíd Filip 4.

Prostějov, SK RG "B" - SK Plhov Náchod  19:21

Poločas: 5:8. Rozhodčí: Lukáš Filip, Zdeněk Milichovský. Nejlepší střelci: Galíček Petr 6, Tichý Jan 3 - Kolářová Denisa 5, Šmíd Filip 4.

Brno, KK "B" - Prostějov, SK RG "B"  16:21

Poločas: 7:9. Rozhodčí: Zdeněk Milichovský, Lukáš Filip. Nejlepší střelci: Hladká Gabriela 4, Bušíková Zuzana 3, Mášová Marie 3 - Křížková Pavla 5, Galíček Petr 4, Lorencová Kateřina 4.

MINITURNAJ V HAVÍŘOVĚ (pořadatel Šenov)

V Havířově byl jasný král, další dva týmy se rozešly smírně. Rezerva Znojma si v posledním kole otevřela střelnici a Nový Lískovec i Šenov z palubovky doslova smetla, když brněnský tým deklasovala 30:6 a domácí celek 38:12. Střelecky excelovala hlavně extraligová posila Patrik Nguyen, který zaznamenal ve dvou duelech 17 košů.

Znojmo tak potvrdilo postavení v tabulce, celkově skončilo páté a na třetí pozici v našlapaném pořadí ztratilo jen tři body. Modří Sloni dávali v béčku prostor hlavně zkušenějším a mladším hráčům, v jednom týmu se potkávala i korfbalová rodina Toufarových – za rezervu nastupovali rodiče Lenka a Jan i jejich syn Jan mladší.

Dílčím úspěchem se s prvoligovou sezonou rozloučily Nový Lískovec se Šenovem, kteří ve vzájemném utkání remizovaly 11:11. Brněnské družstvo však sebralo teprve sedmý bod v sezoně a skončilo sedmé, Šenov dokonce získal pouze čtyři body a sezonu ukončil na poslední příčce.

Lenka Toufarová (hráčka, Znojmo B): „V našem věku jsme s výsledkem sezony spokojení, založení béčka splnilo svůj účel. I nám občas pomáhali hráči z extraligy, protože my starší už bychom osmdesát minut za den nevydrželi. Nechci soupeře shazovat, ale Nový Lískovec i Šenov patří ke slabším týmům, takže jsme si s chutí zastříleli. Moc si užívám, i že v jednom týmu nastupuju s manželem i synem. Že bych však nahrávala někomu z nich víc, to ne.“

Šenov, KC - ZŠ - Brno, KK Nový Lískovec  11:11

Poločas: 6:5. Rozhodčí: Peter Bušík, Alexandr Vyroubal. Nejlepší střelci: Kočí Veronika 3, Škrobová Tereza 3 - Pernica Jakub 6.

Modří Sloni YMCA Znojmo "B" - Brno, KK Nový Lískovec  30:6

Poločas: 14:3. Rozhodčí: Alexandr Vyroubal, Peter Bušík. Nejlepší střelci: Nguyen Patrik 10, Žák Jakub 7 - Bloudíček Radim 2, Coufalová Kateřina 2.

Šenov, KC - ZŠ - Modří Sloni YMCA Znojmo "B"  12:38

Poločas: 6:21. Rozhodčí: Peter Bušík, Alexandr Vyroubal. Nejlepší střelci: Škrobová Tereza 4, Hák Michael 3 - Toufar ml. Jan 9, Nguyen Patrik 7.

MINITURNAJ V CHLUMCI NAD CIDLINOU (pořadatel Kolín)

Triumf v základní části ztratili v posledním zápase, moc je to však nemusí mrzet. Kolínští korfbalisté sice v závěrečném klání základní části padli s Táborem, ale moc vrásek jim to nepřidělalo. Finále už měli předem jasné a nejdůležitější duel sezony přijde v sobotu 23. března, kdy v prvoligovém finále Kolín vyzve Náchod.

Tábor na konec sezony urval dvě výhry, šesté místo však pro něj znamená ústup z pozic. Loni totiž zástupci z husitského města brali bronzové medaile. Wroclaw na závěr dvakrát prohrála a z premiérové účasti ve druhé nejvyšší české soutěži si polský tým odnesl předposlední osmé místo.

David Šteger (hráč, Tábor): „Loni třetí, letos šestí. Z tohoto pohledu se nám sezona příliš nepovedla. První šestice týmů byla hodně vyrovnaná, vždyť na bronz nám scházely jen čtyři body. Bohužel nám utekl začátek soutěže, kdy jsme natropily několik průšvihů. Trápilo nás hlavně proměňování vyložených šancí. Nedali jsme třeba spoustu donášek ze dvou metrů. Proti Kolínu jsme prohrávali už 1:5, pak jsme to dorovnali a v poslední čtvrtině jsme soupeři odskočili. Kolín však podle mě nehrál na konci naplno.“

Kolín, VKC - Sport Club Defenders Korfball Wrocław  22:12

Poločas: 12:4. Rozhodčí: Petr Šnajdr, Jan Jukl. Nejlepší střelci: Paďouková Tereza 8, Literová Anna 4 - Byjos Paweł 3, Gryglewicz Marek 3.

Sport Club Defenders Korfball Wrocław - Tábor, KC SPŠS  11:31

Poločas: 4:17. Rozhodčí: Jan Jukl, Petr Šnajdr. Nejlepší střelci: Gryglewicz Marek 5, Fikus Faustyna 2, Jarosik Mateusz 2 - Šteger David 9, Kášková Zuzana 5.

Kolín, VKC - Tábor, KC SPŠS  13:19

Poločas: 5:4. Rozhodčí: Petr Šnajdr, Jan Jukl. Nejlepší střelci: Čejková Denisa 4, Kubíček Matěj 3 - Šteger David 6, Ambrož Ondřej 5.

Tabulka 1. ligy po základní části:

1. SK Plhov Náchod                                                       16           12           3             1             296:205                27

2. Kolín, VKC                                                                16           12           2             2             271:181                26

3. Prostějov, SK RG "B"                                                 16           10           1             5             270:238                21

4. Brno, KK "B"                                                             16           8             3             5             227:202                19

5. Modří Sloni YMCA Znojmo "B"                                    16           8             2             6             299:254                18

6. Tábor, KC SPŠS                                                        16           8             1             7             265:230                17

7. Brno, KK Nový Lískovec                                             16           3             1             12           207:281                7

8. Sport Club Defenders Korfball Wrocław                        16           2             1             13           188:330                5

9. Šenov, KC - ZŠ                                                          16           1             2             13           166:268                4