EKC2018 #22 - Česká reprezentace na pátém místě na ME

ČR – Katalánsko 20:17 (po poločase 8:11)

České reprezentační družstvo se představilo v posledním zápase ME dnes v poledne, a to proti Katalánsku. Soupeř z Pyrenejského poloostrova se po celou dobu turnaje opíral zejména o mužskou část družstva, která nastřílela 71% všech katalánských košů (56 ze 79). U českého družstva byla tato statistika mnohem vyrovnanější, když poměr našich košů vyzněl jen 51:48 pro muže z celkem 99 košů vstřelených v dosavadním průběhu turnaje. Koš s pořadovým číslem 100 si připsala na své konto Martina Klacková prvním košem českého týmu v zápase, který Češi začali dobře a během první desemitinutovky vedli 4:2, ale Kataláncům se povedlo vyrovnat a i do druhé čtvrtiny vstoupil náš soupeř lépe. Po několika českých chybách v obraně i v útoku, kdy se naši reprezentanti zbytečně tlačili do statického zakončení přes asistenci, dokázali katalánští reprezentanti odskočit na poločasových 8:11.

Do druhé půle vstoupili opět lépe Češi a rychle dokázali vyrovnat, navíc náhodné střely z dálky, které v poločase prvním padali do koše katalánským střelcům, již nepokračovaly a naši reprezentanti začali přebírat otěže zápasu do svých rukou. Do poslední čtvrtiny naši vstupovali za vedení 15:14 a již soupeři ani jednou nepovolili vyrovnání stavu a zaslouženě mohli slavit vítězství a konečné páté místo.

Koše českého družstva: Petr Galíček 5, Petr Pešák 5, Martina Klacková 3, Lenka Faltýnková 3, Eliška Jonáková 2, Patrik Nguyen 1, Tereza Hurdálková 1

V následném zápase o třetí místo se zrodilo další překvapení turnaje, když Belgie prohrála s Portugalskem v nádherném dramatickém zápase poměrem 19:20 a poprvé v historii halových evropských šampionátů od roku 1998 končí bez medaile.

Finále pak již příliš korfbalové krásy nepřineslo, když Německo nedokázalo odolat tlaku Nizozemska, jen jej zvládlo přibrzdit v prvním poločase trochu přibrzdit (4:8), ale i tak si po porážce 8:21 odváží historické stříbro, které první německou medailí na ME.