Dramatické poslední kolo dorostu: Náchod sesadil Brno z trůnu, Nový Lískovec slaví last minute postup

Pokud to takhle bude pokračovat, máme s v play off na co těšit. Až poslední zápasy základní části nejvyšší dorostenecké korfbalové soutěže jasně vyložily karty na stůl. V dramatické koncovce ligy totiž Brno ztratilo první místo v tabulce, které v přímém souboji ukořistil Náchod. Do semifinále se pak na poslední chvíli protlačil Nový Lískovec, který taktéž v přímé konfrontaci přisoudil Černého Petra Prostějovu. Ze třetího místa do semifinále prošel Šenov. Ten tak vytvoří semifinálovou dvojici s Brnem, druhou tvoří Náchod s Novým Lískovcem.

MINITURNAJ V PARDUBICÍCH (pořadatel Náchod)

V Pardubicích se nejprve odehrály povinné zápasy, ve kterých podle očekávání porazil nejdřív domácí Náchod 17:14 Šenov a stejného soupeře zdolalo 18:9 i Brno. Pak už přišla na řadu vyhrocená koncovka v podobě dvou duelů mezi prvními dvěma celky tabulky, která měla určit vítěze základní části (na programu byla i dohrávka druhého kola mezi oběma soky).

Hned první utkání naznačilo, jakým směrem se vše bude ubírat. Brno má stále problémy s početnou marodkou, v Pardubicích se představilo jen v sedmi hráčích, což Náchod tvrdě potrestal. V prvním měření sil si vypracoval náskok, který postupně narůstal až do konečného skóre 22:14.

V dohrávce druhého kola pak byla k vidění mnohem napínavější bitva, která však trochu postrádala koše. Na obou stranách dominovaly obrany a duel nakonec vyústil v remízu 10:10. Nerozhodný stav definitivně potvrdil, první místo Náchoda, který Brňany předskočil o dva body. Oba týmy by měly ještě sehrát jeden zápas s Novým Lískovcem, ty by však už nic neřešily, tudíž už je nejspíš hráči neabsolvují.

Jan Šedý (trenér, Brno): „Vzhledem k tomu, že nás poslední dvě kola trápí velká marodka, tak nás ztráta prvního místa tolik nepřekvapila. Minule jsme nastoupili v šesti, teďka v sedmi. Věřím, že na semifinále už se dáme do kupy a budeme v silné sestavě. Máme před sebou měsíc pauzy a u marodů to vypadá, že se stihnou dát do pořádku. Nakonec jsem asi i rád, že se v semifinále utkáme se Šenovem a ne s Novým Lískovcem. Městský rival se na nás totiž vždy hodně nahecuje a je nepříjemný. U Lískovce mě jeho postup nepřekvapil. Dlouho doplácel na to, že nebyl kompletní, jinak má silnou sestavu.“

SK Plhov Náchod U19 : Šenov, KC - ZŠ U19  17:14

Poločas: 8:8. Rozhodčí: Ivan Vávra, Petr Šnajdr. Nejlepší střelci: Nováková Klárka 4, Štěpánová Pavlína 4, Novotný Jakub 3, Nováková Michaela 3 - Holubčíková Kristýna 6, Hák Michael 2, Trefný Jiří 2, Škrobová Tereza 2.

Šenov, KC - ZŠ U19 : Brno, KK U19  9:18

Poločas: 4:8. Rozhodčí: Petr Šnajdr, Ivan Vávra. Nejlepší střelci: Vernarská Vendula 3, Holubčíková Kristýna 2, Hák Michael 2, Škrobová Tereza 2 - Literová Anna 7, Kovář Filip 4, Lorenz Adam 3.

SK Plhov Náchod U19 : Brno, KK U19  22:14

Poločas: 10:6. Rozhodčí: Ivan Vávra, Petr Šnajdr. Nejlepší střelci: Šmíd Filip 8, Novotný Jakub 4, Nováková Klárka 4, Štěpánová Pavlína 4 - Literová Anna 6, Kovář Filip 3.

Brno, KK U19 : SK Plhov Náchod U19  10:10 (dohrávka 2. kola)

Poločas: 5:5. Rozhodčí: Ivan Vávra, Petr Šnajdr. Nejlepší střelci: Literová Anna 3, Sahatciu Sára 3, Kovář Filip 2 - Šmíd Filip 4, Novotný Jakub 2, Nováková Klárka 2.

MINITURNAJ V BRNĚ

Na jihu Moravy šlo ještě o víc než v případě pardubického miniturnaje. Domácí Nový Lískovec a Prostějov si to ve vzájemném zápase rozdaly o čtvrtou příčku, tedy o postup do semifinále. Před rozhodujícím klání se oba celky rozehrály proti Znojmu, které oba bez větších obtíží porazily.

Pak už pro oba soky přišla bitva sezony. Kdo však čekal vyrovnané drama až do konce, ten se zmýlil. Zkušený Nový Lískovec totiž diktoval tempo, mnohem míň vyhrané prostějovské korfbalisty k ničemu výraznému nepustil a výhrou 17:11 potvrdil zlepšené výkony ke konci sezony. Lískovec ještě po šestém kole ztrácel na postupové čtvrté místo sedm bodů, jenže košem v poslední vteřině a výhrou 13:12 nad Šenovem v sedmém kole se odrazil k mocnému finiši, který vyústil až v semifinále.

Markéta Cupáková (hráčka, Nový Lískovec): „Byli jsme smíření s tím, že vyhraje ten lepší. Bohužel jsme se ani nějak zvlášť na rozhodující utkání nepřipravovali, protože se nám moc nedaří scházet se na tréninky. I proto nás příjemně překvapilo, jak jsme to zvládli. Byli jsme dost nervózní, protože šlo o hodně, ale stejně na tom byl i soupeř. V minulých zápasech nám někdy pomohlo štěstí, nyní s Prostějovem jsme si to však pohlídali. Hodně z nás nastupuje už nějakou dobu v první lize a máme oproti soupeři víc zkušeností. V semifinále s Náchodem se budeme snažit, nic nevzdáváme, i když jde o nejlepší tým soutěže. Chceme zlato, tým na to letos máme.“

Vojtěch Ošťádal (hráč, Prostějov): „Že nám uniklo na poslední chvíli semifinále, je samozřejmě škoda. Bohužel jsme dali hrozně málo košů. Na druhou stranu máme asi nejmladší tým v soutěži a dost nás toho ještě čeká. Navíc většina z nás nastupuje ještě v jiných kategoriích, takže letos ještě nekončíme.“

Modří Sloni YMCA Znojmo U19 : Prostějov, SK RG U19 9:18

Poločas: 7:11. Rozhodčí: Peter Bušík, Dominika Drábková. Nejlepší střelci: Vejtasová Ivana 3, Cejpek Martin 2, Toufar Jan 2 - Ošťádal Vojtěch 5, Bartošová Vendula 4.

Brno, KK Nový Lískovec U19 : Modří Sloni YMCA Znojmo U19  25:8

Poločas: 18:1. Rozhodčí: Dominika Drábková, Peter Bušík. Nejlepší střelci: Kubů Nela 9, Cupáková Markéta 7, Leznar Adam 3, Smetana Lukáš 3 - Křupal Patrik 2, Toufar Jan 2, Vejtasová Ivana 2.

Brno, KK Nový Lískovec U19 : Prostějov, SK RG U19  17:11

Poločas: 7:3. Rozhodčí: Peter Bušík, Dominika Drábková. Nejlepší střelci: Cupáková Markéta 5, Tolar Aleš 4, Leznar Adam 3 - Bartoš John 4, Štefák Daniel 4.

Tabulka:

1. SK Plhov Náchod U19                            19           14           3             2             341:255                31

2. Brno, KK U19                                        19           14           1             4             329:241                29

3. Šenov, KC - ZŠ U19                               20           9             1             10           320:303                19

4. Brno, KK Nový Lískovec U19                  18           8             0             10           232:252                16

5. Prostějov, SK RG U19                            20           7             1             12           264:306                15

6. Modří Sloni YMCA Znojmo U19               20           2             2             16           237:366                6