Historické okénko 31.5.1997 – první mistrovský titul pro KC Havířov

Téměř před 27 lety se do české korfbalové historie nesmazatelně zapsal korfbalový klub z Havířova, když dokázal porazit v té době suverénního vládce VKC Kolín a stal se třetím klubem, který dokázal získat mistrovský titul, neboť do té doby se to podařilo dvakrát TKC Děčínu (1990 a 1991) a pětkrát po sobě kolínským Vembloudům (1992 – 1996). VKC Kolín v této sezóně dokázal postoupit z těžké kvalifikace na finálový turnaj Poháru mistrů evropských zemí a na tomto finálovém turnaji v Barceloně následně získal první medaili pro český klubový korfbal, když získal bronz na Europa Cupu 1997. A chtěl samozřejmě více – přidat šestý titul v řadě do své úctyhodné sbírky …

Poslední květnový den toho roku a poslední den halových soutěží sezóny 1996/1997 však patřil KC Havířov – tehdejší noviny psaly: „KC Havířov vítězstvím nad obhájcem titulu korunuje raketový nástup mladého klubu do absolutní domácí špičky.“

Finále bylo velmi napínavé, hráno s maximálním nasazením a bylo vyrovnané ještě v poslední minutě. KC Havířov byl celý zápas ve vedení a VKC Kolín dokázal jen třikrát v celém zápase dotáhnout na remízový stav, když v desáté minutě srovnával na 4:4, ve dvacáté na 7:7 a v minutě poslední pak na 13:13, když kolínští dokázali v závěrečných minutách stáhnout tříkošové manko a klub ze severní Moravy tak ztratil nadějný náskok – v poslední minutě vyrovnala na 13:13 nejlepší žena finálového utkání Jitka Motáková. Rozhodující okamžik však přišel pár vteřin před koncem, když havířovský kapitán, reprezentační ikona a nejlepší hráč finále Martin Vaculík proměnil volný hod a svým pátým košem v utkání rozhodl o prvním mistrovském titulu pro KC Havířov.

KC Havířov – VKC Kolín 14:13 (poločas 9:7)

Vaculík 5, Vajda 4, Křenek 3, Němeček 2, Lajdová, Lizoňová, Foldynová, Přibylová – Kӧnigsmark 3, Motáková 3, Filip 2, Gondek 2, Klepetko 2, Kӧnigsmarková 1, Hübschmannová, Prokůpková