Historické okénko – první finále na jeden zápas

Finálový zápas nejvyšší korfbalové soutěže v České republice má dlouhou tradici, když poprvé se vyvrcholení nejvyšší české korfbalové soutěže hrálo na jediný zápas v roce 1995. V roce 1994 se v Olomouci hrála finálová série na dva vítězné zápasy a v letech předcházejících pak finálové turnaje nejlepších čtyřech družstev, kde vítěze určila tabulka této nadstavby.

Rok 1995 byl zlomový a v Praze se tehdy uskutečnilo první velké finále, do kterého se probojovala dvě nejlepší tehdejší družstva a největší rivalové TKC Děčín a VKC Kolín. Oba kluby vypravily na zápas několik autobusů s fanoušky a zaplněná hala sledovala urputný souboj nejlepších korfbalistů té doby (11 hráčů z finálového zápasu následně v témže roce jelo reprezentovat Českou republiku při jeho první účasti na MS, jež se konalo v Indii). Finálový zápas se zapsal do historických statistik i nejnižším počtem košů, když k vítězství ve finále hraném na 2*30minut stačilo 6 košů. Kolínští Vembloudi zvítězili 6:5 a mohli slavit čtvrtý titul v řadě. Zajímavostí finálového zápasu byla i ta skutečnost, že hlavní rozhodčí Drago Sukalovský se v posledních minutách zranil a utkání tak musel dopískat do konce smíchovský rozhodčí Zdeněk John.