Historické okénko – VKC Kolín senzačně postoupil na finálový turnaj Europa Cupu 1997

Mezinárodní korfbalová federace na konci devadesátých let změnila formát finálového turnaje Poháru mistrů evropských zemí Europa Cupu tak, že postup na finálový turnaj si mohlo vybojovat pouze šest družstev. Na konci roku 1996, tedy před 25 lety, se kvalifikace hrála na třech místech starého kontinentu, když z každého kvalifikačního turnaje si postup vybojoval vždy pouze vítěz. Český mistr roku 1996 VKC Kolín byl nalosován do silné skupiny s polským mistrem AWF Varšava a německým favoritem Grűn-Weiss Castrol Rauxel.

V prvním zápase miniturnaje o jedno postupové místo domácí německý mistr smetl rozdílem několika tříd polského mistra 19:5 (po poločasovém výsledku 10:1). Druhý zápas nabídl dramatickou bitvu, v níž VKC Kolín zvítězil po vyrovnaném průběhu nad AWF Varšava 17:15, když trenér Karel Kőnigsmark nasadil do hry několik hráčů z lavičky a Němci se po tomto vyrovnaném průběhu již viděli jako vítězné družstvo. Do rozhodujícího utkání kolínské družstvo vstoupilo v plné sestavě naprosto famózně a šokované německé mistry válcovalo a v poločasové přestávce vedlo 11:3. Ve druhém poločase skvělým taktickým výkonem český mistr dovedl zápas do vítězného konce 15:11, což legendární kapitán kolínských Vembloudů Jan Kőnigsmark, který byl nejlepším kolínským střelcem na turnaji se sedmi koši, hodnotil slovy: „Slyšel jsem, že se mluví o senzaci, ale my jsme už delší dobu přesvědčeni, že český korfbal je lepší než německý. Chtělo to jen dokázat nějakým výsledkem a ten je konečně tady.“