Historické okénko – přesně před 25 lety začala česká juniorská reprezentace cestu za bronzovým snem na ME U23 1996

Přesně před 25 lety – tedy 22.11.1996 odehrál reprezentační výběr České republiky do 23 let první zápas na Mistrovství Evropy U23 1996, které se konalo v belgických Antwerpách. Sestava v prvním zápase proti Maďarsku, který Česká republika s přehledem vyhrála 11:6, byla následující: Šenfelder 1 (Hauer 1), Gondek, Cihlářová 3 (Rőderová), Ježková, Vajda, Filip 1, Hűbschmannová 4, Tauchmanová 1.

Českou juniorskou reprezentaci čekal náročný program, když základní skupinu odehrála za jediný den, kdy zvládla vyhrát všechny tři zápasy. Postupně svěřenci trenérského dua Petr Klepetko – Jan Kőnigsmark dokázali porazit Maďarsko 11:6, Německo 14:8 a Arménii 24:2. Druhý den se pak hrály zápasy semifinálové skupiny, kde Češi podlehli Belgii 16:23 a porazili Anglii 14:7. Belgie a Nizozemsko byli nasazeni a tehdy turnaj začali až vstupem do semifinálových skupin.

Po druhém místě ve skupině semifinálové nastoupili čeští reprezentanti třetí den turnaje v památném zápase o bronz proti Portugalsku, který po dramatickém průběhu dokázali vyhrát 15:14, když v základní hrací době  skončil 11:11, po prodloužení byl stav rovněž vyrovnaný 14:14 a následoval poprvé v historii Golden Goal, který rozhodl střelou z dálky Martin Šenfelder a česká reprezentace mohla slavit historický zisk bronzových medailí.

Sestava bronzového týmu ČR U23 1996: Bitner, Filip, Gondek, Hauer, Honzíček, Šenfelder, Vaculík, Vajda, Cihlářová, Herglová J., Herglová R., Hűbschmannová, Ježková, Lizoňová, Rőderová, Tauchmanová. Trenér: Petr Klepetko, asistent: Jan Kőnigsmark, vedoucí týmu: Jiří Němeček.

Pořadí ME U23 1996:

1. Nizozemsko