Německo - poslední soupeř v základní skupině

Německé družstvo je na evropských šampionátech rovněž častým soupeřem českého korfbalového reprezentačního družstva, když se tyto sousední země střetly celkem šestkrát a jedinou výjimkou bylo ME v roce 2014, kdy se vzájemnému zápasu nedošlo. Dvakrát se vzájemných soubojích radovalo Německo a čtyřikrát Česká republika, když jednu z těchto výher rozhodoval Golden Goal. Celkové skóre ze zápasů ČR-Německo hovoří lehce v náš prospěch 103:95. Zajímavé je, že s Německem se Česká republika dvakrát utkala v bojích o bronz a v obou případech byli čeští reprezentanti úspěšnější.

První utkání na ME proběhlo v portugalském Estorilu, kde se konalo historicky první halové ME v roce 1998. Česká reprezentace pod vedením trenéra Petra Klepetka zvítězila přesvědčivě 25:18 a uspěla ta v boji o druhé místo ve skupině, který ji zajistilo postup do boje o bronz. Vítězství tehdy režírovali hlavně Martin Bittner a Radek Honzíček, kteří zaznamenali 8, resp. 6 košů, mezi ženami se pak nejvíce prosadila Lenka Cihlářová se 4 koši.

Druhý souboj o 4 roky později na ME 2002 se hrál zcela dle českých not a svěřenci reprezentačního trenéra Jana Kőnigsmarka deklasovali poměrem 21:11 a nakonec postoupili až do finále, kde statečně vzdorovali favorizovaným Nizozemcům. Německou obranu pokořil kapitán Martin Vaculík šestkrát (historicky je s devíti koši nejlepším českým střelcem ME v zápasech proti Německu) a Martina Tauchmanová přidala 4 koše a mezi střelce se v tomto zápase z české strany zapsalo dokonce devět hráčů.

V roce 2006 se obě družstva střetla v boji o bronz a jednalo se o neuvěřitelný zápas. Tři minuty před koncem vedli Němci poměrem 15:12, ale český tým pode vedením trenéra Radka Honzíčka zvládl nevídaný obrat. Posupně se trefili Tomáš Sládek, Edwin Bouman a Radka Prokůpková a dokázali vyrovnat a poslat zápas do prodloužení, kde Golden Goal vstřelil Edwin Bouman a Češi se mohli radovat z prvních bronzových medailí na ME v elitní kategorii.

Rok 2010 přinesl opět souboj o bronz proti německému reprezentačnímu družstvu a hrál se jako předzápas velkého finále Nizozemsko-Belgie ve vyprodané hale Ahoy v Rotterdamu. Češi nic neponechali náhodě, celý zápas byli ve vedení a zaslouženě si na krk mohli pověsit opět bronzové medaile, a to před zaplněnou mystickou halou Ahoy. Střelecky se zaskvěl zejména Vlastimil Krejčí se šesti koši a Tomáš Sládek s pěti, tři koše pak přidala Eliška Jonáková.

Souboj v roce 2016 byl naopak zcela v režii Německa, když český tým procházel generační výměnou a jednalo se jeho nejhorší představení na ME, když skončil až na sedmém místě. Němci v nizozemském Dordrechtu deklasovali českou reprezentaci poměrem 7:19, když mezi střelce se zapsali pouze tři čeští reprezentanti – Ivan Žák 4, Alexandr Vyroubal 2 a jeden koš přidala Eliška Jonáková.

Poslední střetnutí reprezentací České republiky a Německa proběhlo v roce 2018 v posledním zápase v základní skupině na ME 2018 a Německo si vítězstvím zajistilo první místo v těžké skupině s Portugalskem a Belgií (a nakonec Německo odešlo poraženo až ve finále). V poločase, po nadějném výkonu, byl stav 12:14 ve prospěch Německa, které si ve druhé půli vypracovalo vyšší náskok – konečný výsledek 16:21 by však pozitivním příslibem pro české reprezentanty, kteří si nakonec odvezli páté místo hned za čtvrtou Belgií.