Triumf z prievidzského Mayor Cupu putuje naspäť do Česka

Cez uplynulý víkend sa v slovenskej Prievidzi konal tradičný každoročný turnaj O pohár primátorky známejší pod názvom Mayor Cup. V tohtoročnej edícii sa v ňom predstavili 4 české družstvá. V poslednom týždni pred turnajom sa ešte odhlásil piaty prihlásený klub z Prostějova kvôli zraneniam svojich hráčok. Prostějovskí muži však nechceli prísť o príležitosť zahrať si na tomto obľúbenom turnaji a rozdelili sa hneď do troch ďalších českých družstiev. Okrem českých družstiev sa na turnaji predstavila domáca Prievidza so svojimi družstvami dospelých a U19, ktoré sa prihlásilo aj do najbližšej sezóny českej dorasteneckej extraligy. Turnaj doplnil nový slovenský majster z Nitry pripravujúci sa na 1.kolo Europa Cupu vo Francúzsku. Poslednými 2 účastníkmi boli maďarský majster SZAC a ďalší klub z Budapešti MAFC.

Z českých družstiev mal najmenej šťastia Kolín. Ten si v základnej skupine bez problémov poradil zo slovenskými súpermi z Nitry a Prievidze U19. Prekvapil aj dlhoročného maďarského majstra SZAC, keď dobre rozbehnutý zápas stratil až penaltou v posledných sekundách zápasu. Keďže predtým SZAC podľahol Znojmu, tak o postupe do semifinále rozhodlo celkové skóre zo všetkých zápasov. To sa nepodarilo udržať v poslednom zápase základnej skupiny so Znojmom. Vembloudi si napravili chuť v nedeľu, keď porazili postupne maďarský MAFC a v zápase o 5.miesto si poradili aj s domácou Prievidzou.

Český vicemajster z Brna pricestoval s veľmi mladým tímom, z ktorého väčšina môže ešte nastupovať v kategórii dorastu a niektorí hráči dokonca aj v starších žiakoch. Viedli ich však seniorskí reprezentanti Jemelíková a hosť Šnajdr. Mladí hráči Brna však predviedli pod vedením trénera Mášu výborné výkony, veď každý z nich sa túto sezónu ukázal v niektorej z mládežníckych reprezentácií od U15 až po U19. Prvý zápas Brno smolne podľahlo Náchodu o jediný kôš. Chuť si ale napravili v druhom zápase, keď pre zmenu o jediný kôš porazili domácu Prievidzu. Svoj postup do semifinále potvrdil český vicemajster v poslednom zápase skupiny výhrou nad MAFCom. V nedeľnom semifinále však bolo Znojmo jasne nad ich sily, a tak v zápase o 3.miesto prišlo repete s Náchodom. Opäť však s rovnakým koncom a teda prehrou o jediný kôš.

Nový extraligista z Náchoda absolvoval turnaj v pomerne obmedzenej zostave, po zranení Kubu Novotného dokonca len v 4 mužoch. Svoju základnú skupinu však Náchod zvládol po výhrach s Brnom o jediný kôš a MAFCom s vyšším rozdielom. V poslednom zápase s Prievidzou už dokonca prehrával v polčase 4:8. Zlepšeným výkonom v druhom polčase však zápas otočil a potvrdil prvé miesto v skupine. V nedeľnom semifinále mu však skrížil cestu maďarský obhajca prvenstva z posledných 2 ročníkov Mayor Cupu. SZAC prevalcoval Náchod rozdielom 10 košov. Chuť si Náchod napravil v zápase o 3.miesto, keď najtesnejším rozdielom jediného koša porazil Brno a zverenci trénera Honzíčka tak obhájili minuloročné 3.miesto.

Znojmo pricestovalo do Prievidze vo veľmi oklieštenej zostave. Po chorobe Ivana Žáka posilnil družstvo na poslednú chvíľu v piatok pred turnajom reprezentant Vyroubal, inak mal tréner Podzemský na lavičke k dispozícii len jediného hráča, ktorým bol vekom ešte starší žiak. Skupinou prešlo Znojmo bez väčších problémov. Proti slovenským súperom neukázalo svoju najväčšiu silu, tú ale prezentovalo v zápase s maďarským majstrom zo SZACu. Väčšinu zápasu malo Znojmo pod kontrolou a ustrážilo si výhru o 2 koše. V nedeľnom semifinále si bez problémov poradilo s Brnom a vo finále ich opäť čakal SZAC Budapešť, ktorý chcel získať tretí triumf za sebou na prievidzskej palubovke, čo sa ešte nikomu v histórii turnaja nepodarilo. Väčšinu zápasu Znojmo viedlo a miestami predvádzalo hru na úrovni extraligového finalistu. SZAC ešte dokázal v druhom polčase vyrovnať, ale záver Znojmo zvládlo zvíťazilo 13:12. Po troch rokoch teda vrátilo triumf z prievidzského turnaja do českých rúk a napravilo minuloročné „zlyhanie“, ktorým bolo až 5.miesto. Celkovo ide o tretí triumf Znojma na Mayor Cupe.

Kompletné výsledky z turnaja nájdete tu.

Konečné poradie Mayor Cupu 2019:

1. MS YMCA Znojmo

2. SZAC Budapest