Historické okénko – Europa Shield 2010

Dnes si připomínáme přesně dvanáct let od nejlepšího umístění devítinásobného mistra České republiky VKC Kolín na druhém nejvýznamnějším pohárovém klání starého kontinentu.

VKC Kolín získal 24.ledna 2010 v maďarském Szazhalombatta druhé místo a přidal tak ke třetímu místu z Poháru mistrů Europa Cupu 1997 druhé medailové umístění v pohárové Evropě. V lednu 2010 VKC Kolín nejprve v základní skupině porazil všechny soupeře – postupně zdolal anglický KWIEK 10:9, polský AZS Wroclaw 22:8, za který tehdy nastoupila i současná presidentka polského korfbalu Iwona Zak a v posledním zápase pak MAFC Budapest 15:6, když se pěti koši v zápase blýskl Zdeněk MIlichovský.

Ve finále turnaje pak kolínští Vembloudi nastoupili proti vítězi druhé skupiny portugalskému družstvu NC Benfica a jednalo se o výborný zápas, ve kterém však středočeské družstvo po celou dobu dohánělo mírný náskok soupeře. Po koši Milichovského, kterým srovnával na 1:1, si Portugalci udržovali náskok po celý první poločas a do šaten se šlo za stavu 9:12. Ve druhé půli dokázal VKC Kolín vyrovat průběh zápasu a po dvou selpených koších Matěje Kubíčka byl 7 minut před koncem stav vyrovnaný 16:16. Portugalci šli následně opět do vedení a VKC Kolín srovnávala Tereza Paďouková na 17:17. Poslední tři minuty však patřili portugalskému družstvu, které v následujících letech dokázalo mnohokrát triumfovat v portugalské soutěži a přidalo i pět bronzových medailí na Poháru mistrů. Rozhodující koš zápasu vstřelila portugalská reprezentantka a kapitánka reprezentace Carla Antunes a NC Benfica získala pro Portugalsko jediné vítězství ve dvacetileté historii Europa Shield.

Finále:

VKC Kolín – NC Benfica    18:19    (poločas 9:12)

Koše: Sládek 4, Milichovský 4, Kőnigsmark 3, Chybová 2, Paďouková 2, Kubíček 2, Zábojová 1 – Marques 6, Antunes 4, Oliveira 2, J.Faria 2, Abreu 2, Amaral 1, C.Faria 1, Serafim 1

Konečné pořadí Europa Shield 2010

1. NC Benfica