Zajímavosti z Korfballeague

Po základní části nizozemské nejvyšší korfbalové soutěže, která skončila minulou sobotu, bylo hned ve středu zahájeno play-off, kde v prvních zápasech bez výjimky uspěly domácí favorizované týmy.

Zajímavostí je, že v sobotu bude odehrán jubilejní zápas s pořadovým číslem 1.500 v Korfballeague, která se začala pod tímto názvem hrát v roce 2005, když nahradila Hoofdklasse, která se hrála ve dvou základních skupinách podobně jako je tomu v letošní mimořádné covidové sezóně. Oním jubilejním zápasem bude střetnutí úřadujícího mistra z roku 2019 Fortuny Delft, jež se představí na palubovce LDODK v odvetě čtvrtfinálového zápasu.

Mnoho zajímavých statistik přinesla základní část, když nejlepší střelci dosáhli v deseti zápasech na průměr 5,6 koše na zápas mezi muži (Mick Snel a Erwin Zwart) a mezi ženami pak vévodila Celeste Split s průměrem 4,3 koše za zápas (39 košů za 9 zápasů). Nejvíce košů v jednom zápase – 63 padlo v zápase PKC – Blauw Wit 36:27 a v zápase PKC – Oost Arnhem 46:17. Čtveřice střelců pak dokázala v jednom zápase pokořit magickou hranici deseti vstřelených košů, když magickou desítku zaznamenali Arjen van Houwelingen (PKC), Frank Mostard (TOP), Mike van de Reep (Blauw-Wit) a Marloes Frieswijk (LDODK).

Nejlepším doskakujícím hráčem celé soutěže byl Olav van Wijngaarden z PKC, který zaznamenal za deset zápasů excelentní počet 206 úspěšně doskočených míčů, což je výkon naprosto unikátní (na druhém místě se umístil Pascal Frieswijk z DOS´46 se 140 doskoky) a jedna z žijících trenérských ikon Ben Crum jej označil za aktuálně nejlepšího hráče na světě. Olaf má výjimečný cit pro míč, skvělý výskok, je schopen dirigovat hru a kromě absolutně nejvyššího počtu doskoků přidal i 43 košů, čímž v tabulce střelců obsadil 8.místo. Pro porovnání počtu doskoků jen uvádíme, že nejlepší žena Michelle van Geffenová z Fortuny zaznamenala 43 úspěšných doskoků.