U17: Soustředění se superligou #1

V pátek 17. května začal koloběh několika soustředění před následným odjezdem na MS do Eindhovenu. Mladé reprezentanty čekal náročný víkend plný tréninků a zápasů v superlize.
Soustředění jako celek se zaměřilo zejména na herní dovednosti, na trénování střelby a různých signálů.
Nejdůležitějšími dny celé akce byla sobota a neděle, kdy byla odehrána dvě superligová utkání. Jak tým A, tak tým B se střetli se svými soupeři. V sobotu se „A“ tým představil proti silným Banánům z Prostějova, v neděli pak nastoupil proti relativně slabšímu týmu Respo z Kutné Hory. Naopak pro „B“ tým oba byli na oba dva dny přichystáni silní soupeři – v sobotu MS ze Znojma, v neděli Hooks (takový U19-U21 tým).
Pro všechna utkání trenéři kladli důraz na splnění dílčích cílů. Jelikož se na MS v Eindhovenu bude hrát vždy 2x10, důležité bylo, aby se hráči snažili bodově vyhrát vždy nějakou čtvrtinu. Dále trenéři apelovali na koncentraci na hru a na spokojenost s nasazením – i když by prohráli, musejí vědět, že udělali všechno, co bylo v jejich silách.
Hodnocení hlavního trenéra k nalezení na konci článku.

U17 „A“ : PRO Bananas 12:22, GG 1:0 (2:5, 6:12, 9:14)

V tomto utkání nastoupilo „Áčko“ proti silným PRO Bananas bez Rosti Kortuse kvůli zranění kotníku s poměrně velkým respektem. Postupem času však tento pocit odcházel a začali hrát pěkný korfbal. I když už od začátku prohrávali, snažili se o míče bojovat a vytvářet si plno střeleckých šancí. V průběhu se podařilo splnit alespoň jeden cíl, a to vyhrát čtvrtinu – poměrem 3:2 mladí reprezentanti zvítězili ve třetí čtvrtině. Celkové skóre však mohlo být lepší, když by se aktivněji hýbali a nečekali, co se stane. I přes to odvedli pěkný výkon, který zakončili úspěšným Golden Goalem. V něm vstřelili koš hned z prvního útoku a vzápětí obrana svou koncentrací dokázala přerušit nahrávku a míč pak v klidu přehodit na druhou stranu.

Tým A tak získal jeden bod do tabulky a splnil dílčí cíl – vyhrát alespoň jednu čtvrtinu.
Nejlepším střelcem na počet bodů se stala Nela Kubů (4 koše), avšak poměrově se na prvním místě umístila Terka Němcová (50% úspěšnost)
Útok: Klárka Nováková, Nela Kubů, Adam Lorenz, Jirka Kohl
Obrana: Káťa Nevludová, Terka Němcová, Marek Štěpánek, Kuba Šťastný

U17 „B“ : MS TEAM 5:28, GG 0:1 (0:9, 3:16, 5:21)

Na rozdíl od „A“ týmu, Béčko začalo mnohem pomaleji a zaskočeněji. Největším problémem byly velmi pomalé nahrávky, špatné časování nabíhajících hráčů, příliš přímočaré pohyby a neschopnost dostat balon kolem koše. Obrana se  pak často zapomínala v určitých místech a kochala se děním kolem, což zapříčinilo snadné útěky na donášky. Postupem času se hra zlepšovala, ale na rozjetý znojemský stroj to nemělo žádné účinky. „B“ tým tak alespoň korigoval celkové skóre pěti koši a snižoval počet obdržených bodů.

Nejvíc košů za celé utkání vstřelil Martin Dušek (2 koše), poměrově nejlepšími se staly Anička Drobníková a Jitka Štěpánová (50% úspěšnost)
Útok: Anička Drobníková, Martina Dvořáková, Martin Dušek, Fanda Valenta
Obrana: Šárka Juklová, Jitka Štěpánová, Dan Kortus, Pepa Valenta

Po utkáních následoval v odpoledních hodinách ještě jeden trénink, opět zaměřený na herní situace a zlepšování pohybu v útoku. Při něm se, bohužel, zranila další hráčka „A“ týmu, Nela Kubů. Její situace se jevila natolik vážně, že budeme rádi, když se alespoň částečně zapojí do závěrečných superligových bojů a bude moct případně odjet i na Světový pohár.

V neděli došlo v Superlize k malým změnám. Místo toho, aby všichni reprezentanti absolvovali střelecký trénink, „A tým“ odjel do Prostějova na zápas.

U17 „A“ : RESPO 18:10, GG 1:0 (6:1, 10:4, 13:8)

Ačko tentokrát nastoupilo do utkání proti Respu s mnohem větší pohodou než v sobotu proti Bananas. Na průběhu bylo vidět, že sice reprezentanti hrají to, co chtějí, ale častokrát zamýšlené akce a špatně načasované nahrávky na asistenta by proti silnějšímu soupeři znamenaly zbytečnou ztrátu míče. Vstup do druhé čtvrtiny byl ještě horší než do té první. Chyběla koncentrace v útoku i obraně a plno střel šlo mimo obroučku. I přes pomalé zlepšování o poločase trenéři kladli mladým na srdce, aby se nenechávali strhnout tím, co říkají diváci z tribun, ale aby se zaměřili na to, co se děje na hřišti, aby sledovali, co se děje pod košem, a zahráli si mezi sebou dvojičku. Další čtvrtina byla mnohem lepší. Hráči koukali po nahrávkách, v obraně se jim je dařilo získávat a v útoku se soustředili na doskok. Po závěrečném hvizdu a skóre 13:8 ve prospěch reprezentačního celku následoval Golden Goal, jedna z nejnapínavějších částí celého zápasu. Celky měly plno šancí na zakončení, dokonce RESPO mohlo všechno ukončit volným hodem. Tuto možnost ale promarnili a ve smyslu „nedáš – dostaneš“, prohráli i prodloužení v poměru 1:0.

„A“ tým tak splnil dva cíle – vyhrát základní část i Golden Goal. Na druhou stranu si nechali utéct třetí čtvrtinu a celkový výkon byl slabší.
Nejvíce košů dal Jirka Kohl (5 košů) a zároveň byl také nejúspěšnější v zakončování (42%)
Útok: Káťa Nevludová, Terka Němcová, Adam Lorenz, Jirka Kohl
Obrana: Klárka Nováková, Lucka Šrůtová, Marek Štěpánek, Kuba Šťastný

U17 „B“ : Hooks Team 12:19, GG 2:1 (2:6, 5:8, 7:12)

Tým s označením „B“ ještě dopoledne prošel střeleckým tréninkem a procházením herních signálů. Jakmile nastoupili do utkání proti jejich starším kolegům, většinou bývalým U17 reprezentantům, doplněným dalšími výjimečnými hráči, nevěděli, jak si v útoku počít. Důležitým bodem bylo nebát se hodit si nahrávku za koš, udělat delší pohyb za záda a ne jen dva kroky sem a dva tam. Obrana celou dobu pracovala velmi pěkně, bojovně. Za zmínku stojí zejména výkon Jitky Štěpánové, která bránila Elišku Jonákovou. Bránila ji těsně, nebála se jí a šla do každého konfliktu. Od druhé poloviny utkání se hra celkově zlepšila, hlavně nespěchat a vydržet. Toto nasazení vydrželo až do poslední čtvrtiny, kdy se mladí reprezentanti dostali na stav 7:8. Bohužel se Hooks s touto situací dokázali lépe vypořádat a konečné vítězství si nenechali ujít. Pochvalu Béčko dostalo také za napínavý a koncentrovaný boj v Golden Goalu. Oba dva první útoky úspěšně zakončily své snažení, a tak za stavu 1:1 došlo k systému náhlé smrti. Mladší soupeři dokázali lépe využít své šance, nakonec vyhráli 2:1 a připisují si první bod do tabulky!

Béčko tak splnilo dva cíle – vyhrálo bod v Golden Goalu, vyhráli druhou čtvrtinu v poměru 3:2 (a v té poslední remizovali 5:5)
Nejlepším střelcem za U17 „B“ se stal Pepa Valenta s celkovými 6 koši.
Útok: Anička Drobníková, Martina Dvořáková, Dan Kortus, Pepa Valenta
Obrana: Šárka Juklová, Vendy Bartošová, Martin Dušek, David Vlček

Hodnocení superligových zápasů očima hlavního trenéra Jakuba Máši:

„Musím říct, že tolik bodů a tolik získaných „postupných cílů“ jsem nečekal! Hra při nedělním utkání „A“ týmu i přes výhru nebyla úplně ideální a sobotní zápas si myslím, že byl herně lepší. Naopak poslední utkání „B“ týmu ve mně zanechal velmi příjemný pocit. I proti silnějšímu soupeři tam byla maximální bojovnost a zápal pro hru. Za stavu 7:8 vycítili šanci a mohlo se to zlomit na obě strany. Zkušenější soupeř si to však pohlídal. Nadšení si vzali do GG a tam jim to vrátili i s úroky. To byla paráda. Tyto zápasy jsou však za námi a je potřeba se dívat dopředu.“