Úvodní zápas světových her český tým zvládl

V zahajovacím zápase nastoupili Češi proti Australanům. Podle reprezentačního trenéra Radka Honzíčka patří Austrálie na turnaji spíše k slabším celkům, pokud tedy chce českým tým bojovat o medaile musí Australany porazit.

Česká republika – Austrálie 21:16 (10:9)
Zápas začal pro ČR dobře, když Roman Věžník pohotově skóroval hned v první minutě po doskoku. Bohužel hned vzápětí česká obrana darovala soupeři penaltu, kterou Australané proměnili. Hned od začátku je na hře soupeřů patrná snaha zakončovat co nejblíže koši, ale na to byl český tým připraven a výborně bránil. Zvláště Roman Věžník získával mnoho obraných doskoků a Češi tak mohli více útočit. V útoku se však hráčům ČR nedařilo a po prvních osmi minutách byl stav 4:3 pro Čechy. Teprve po úvodní desetiminutovce ze hlavně díky snaze Jiřího Ježka začali Češi svým soupeřům ve skóre vzdalovat. Podařilo se vybudovat si čtyřbodové vedení které Češi drželi až do 28. minuty. Pak jako by se přestalo hráčům dařit a během posledních dvou minut prvního poločasu se Australanům podařilo téměř vyrovnat. Skóre po první polovině hry byl 10:9 pro ČR, ale češi nemohli do šaten odcházet spokojeni.

Reprezentační trenér Radek Honzíček komentoval první polovinu takto: „Měli jsme výpadek během prvních deseti minut, pak se nám podařilo převzít otěže zápasu a hráli jsme v klidu. V poslední desetiminutovce jsme ale přestali hrát domluvenou hru a Australané nás ve skóre dotáhli. Do druhého poločasu budeme chtít hrát naši hru jako v uprostřed první půle.“

V druhé polovině ČR vystřídala Matěje Kubíčka a na hřiště přišel Ivo Kracík. Hned od začátku Češi ještě lépe bránili v blízkosti koše a Australané stříleli jen z velké dálky, přesto však dokázali často vstřelit koš. Hráčům Česka se také lépe střelecky dařilo. Jiří Ježek proměňoval své střely snad ze všech možných vzdáleností a australská obrana byla proti němu bezradná. Český tým si postupně budoval nový náskok, který byl do 52. minuty osmibodový. Pak však, podobně jako v závěru prvního poločasu, ztratili hráči ČR koncentraci, přestali hrát domluvenou hru a Australané začali nepříjemně dotahovat. Během posledních pěti minut nastříleli hráči Austrálie pět košů. Český náskok se ale nakonec ukázal být příliš velkým aby jej Australané vyrovnali. Český tým ve svém prvním zápase na Světových hrách vyhrál 21:16 a může se tak těšit na svého dalšího soupeře, kterým bude Nizozemsko.

Reprezentační trenér Radek Honzíček k zápasu dodává: „Je dobře, že jsme získali první cenné body na turnaji. Výhra nad Austrálií byla pro naše cíle nutností. S předvedeným výkonem však nemohu být zcela spokojen. Výborně jsme bránili a je dobře, že se někteří hráči chytili střelecky. Do dalších zápasů se ale musíme vyvarovat podobných výpadků koncentrace jako dnes.“

Česká republika – sestava, koše (střídání)
Bláha 4, Ježek 7, Zábojová, Bouman 4, Jindrová 1, Kubíček 1 (30. Kracík 1), Škrobová, Věžník 3

Austrálie – sestava, koše (střídání)
Marks 1, Giles 7, May 2, Matthewus, Rosie 1 (47. Tye), Hamilton 1, O’Keefe 3, Braithwaite 1 (42. Shield)