KK Brno dělilo od finále Europa Shieldu jen 0.6 s. Nakonec skončili čtvrtí

O víkendu 28. – 30. ledna 2011 se brněnští korfbalisté z KK Brno účastnili evropského turnaje Europa Shield 2011. Europa Shield je obdobou fotbalové Evropské ligy – postupují kluby, které ve své nejvyšší domácí soutěži získali druhé nebo třetí místo.

KK Brno bylo ve složité situaci. V sestavě chyběla důležitá opora týmu Eliška Jonáková, turnaj byl pro klub první mezinárodní událostí, v předchozích ročnících si český korfbal téměř pokaždé přivezl medaili a před týdnem se KCC Sokol České Budějovice vrátil z Europa Cupu (obdoba fotbalové Ligy Mistrů) s bronzem.

Europa Shieldu 2011 se letos účastnilo osm klubů ze sedmi zemí Evropy. Dva z Anglie, jeden z Polska, Maďarska, Katalánska, Portugalska, Německa a nakonec český zástupce KK Brno. K tomu, aby Brněné mohli bojovat o medailové příčky, museli se nejdřív v základní skupině umístit nejhůře na druhém místě. V základní skupině je čekaly souboje s Nomads (Ang.), Obudai (Maď.) a Vallparadis (Por.)

První utkání proti anglickému celku bylo velmi nervózní a zároveň vyrovnané. Krátce před koncem poločasu Brněné vedli, ale soupeři se podařilo ještě otočit na 7:6. Druhá půlka patřila spíše českým korfbalistům. Když se ale v posledních 30ti vteřinách ostrovanům podařilo snížit na rozdíl jednoho bodu a následně vzít Čechům míč, na srdcích brněnských obránců ležel obrovský balvan. Naštěstí Angličané vystřelili z bráněné pozice, míč se přesunul na domácí půdu a hráči z Jižní Moravy se mohli radovat z prvního vítězství

Druhý den se hráči KK Brno měli utkat rovnou se dvěma celky. Nejdříve s maďarským Obudai, odpoledne s Vallparadis z Katalánska.
Utkání proti Maďarům bylo pro české hráče lehkým úkolem. Celou dobu kontrolovali veškeré herní dění a soupeři dovolili vstřelit pouze tři koše. KK Brno zvítězilo proti slabšímu hráči 16:3.
Odpolední zápas byl však naprosto jiný, doslova infarktový. První polovina byla velmi vyrovnaná. Druhá polovina se nesla ve stylu přetahování. Do 19. minuty vždy jeden tým vedl vždy o koš, maximálně o dva, ale v poslední 20. minutě se odehrály ty nejdůležitější souboje, kdy padlo celkem šest košů. 56 vteřin před koncem Vallparadis vyrovnal na 14:14, po deseti vteřinách Češi navyšují, po dalších deseti Vallparadis vyrovnává. Osm sekund do konce soupeři zvýšili na 16:15, český útok během dvou vteřin vyrovnává a už to vypadá na prodloužení. Jenže pak Katalánce spadl míč do koše se zvukem klaksonu na 17:16. Boj je u konce. Šokující závěrečná minuta rozhodla, že Brňané nebudou hrát o první, ale o třetí místo.

V neděli KK Brno čekalo nejdůležitější utkání proti portugalské Benefice Lisabon. KK Brno nastoupilo do útoku s I. Vávrou, O. Fridrichem, P. Škrobovou a B. Dvořákovou. Do obrany pak s P. Bušíkem, J. Šedým, M. Coufalovou a E. Kejdušovou. Ač se očekával podobný zápas jako v závěru předchozího dne, skutečnost byla jinde. Benefica hrála na jedné straně velmi agresivní, těsnou obranu a na straně druhé perfektní útok. Ten zajistil poločasové vedení 11:5.
Do druhé poloviny KK Brno vystřídalo B. Dvořákovou za M. Koláčnou a najednou se začalo dařit. Brňané pomalu stahovali náskok Portugalců, ale jakmile byli v tříbodovém kontaktu, soupeři opět odskočili až na sedmibodové vedení. A i když se hráči z jižní Moravy velmi snažili, obrátit hru na svou stranu už nedokázali a prohráli 16:21.

Ve finále nakonec po velké bitvě porazilo Vallparadis německý Schweriner 21:17.

Konečné pořadí:
1. místo CK Vallparadis (Katalánsko)
2. místo Shweriner KV (Německo)
3. místo NC Benefica (Portugalsko)
4. místo KK Brno (Česká republika)
5. místo Obudai KK (Maďarsko)
6. místo MegaSports Warzsawa (Polsko)
7. místo Nomads (Anglie)
8. místo Nottingham (Anglie)