U15 EKC 2019 #05 - beach turnaj

Historicky první U15 European Championship v beach korfbalu, který se konal dnes ve stejném městě jako halový turnaj, tedy v maďarském Dunakeszi, byl pro oba dva české týmy úspěšným. Turnaje se již nezúčastnil ani jeden nizozemský celek a trochu nepochopitelně byly tentokrát obě dvě kategorie, eltiní týmy i týmy budoucích hvězd, namixovány do dvou skupin. Pochopit systém soutěže tedy bylo ještě náročnější než při halové variantě turnaje.

Elitní tým českých lvíčat se ve svém prvním zápase ve skupině utkal s druhým týmem Německa Výběr Martina Šnévajse a Anety Lešanské si se svým soupeřem hladce poradil a vyhrál s přehledem 6:0 (3:0). Ve svém druhém zápase si opět bez větších potíží poradil s týmem Slovenska, kdy se dařilo českým hráčům i hráčkám připravovat vyložené šance dobrou kombinační hrou. Navíc se hráčům a hráčkám dařilo tyto šance proměňovat. Celkový výsledek 7:1 (4:0) tak přiblížil český tým k finálovému zápasu. V dalším zápase v základní skupině narazil český výběr talentovaných hráčů a hráček na anglický celek. Především v první polovině zápasu musel náš tým čelit velkému tlaku, se kterým si neuměl příliš poradit. Ke zlepšení hry paradoxně pomohl timeout soupeře. Nádherná kombinační hra obou celků přinesla drama se šťastným vítěžným koncem pro český celek 6:5 (2:1). V posledním zápase ve skupině si český výběr připsal povinné vítězství nad druhým týmem Maďarska 6:1 (2:0) a zajistil si tak první místo ve skupině a mohl se začít připravovat na zápas o zlato s nebezpečným týmem Portugalska. Finálový zápas nebyl příliš pohledný, protože oba týmy mezi sebou svedli taktickou bitvu o titul. Český tým dominoval dlouhými organizovanými útoky, ale přesto o po první půli prohrávali 1:2. Ve druhém poločase se však podařilo českému týmu vývoj zápasu obrátit ve svůj prospěch. Protugalci ještě dokázali v poslední minutě snížit z penalty, ale česká lvíčata si však nenechala zlato útéct a jednobodový náskok se jim podařilo udržet. Celkový výsledek 5:4, tak přinesl obrovskou radost celé české výpravě.

Výsledky zápasů ve skupině:

CZE "1" vs GER "2" 6:0 (3:0)

CZE "1" vs SVK        7:1 (4:0)

CZE "1" vs ENG "1" 6:5 (2:1)

CZE "1" vs HUN "2" 6:1 (2:0)

Tabulka po základní skupině:

Zápasy

Výhry Remízy Prohry Body Skóre Pořadí
CZE 1 4 4 0 0 12 25:7 1.
ENG 1 4 3 0 1 9 27:12 2.
GER 2 4 2 0 2 6 13:20 3.
HUN 2 4 1 0 3 3 12:21 4.
SVK 4 0 0 4 0 3:20 5.

Finálový zápas:

CZE "1" vs POR 5:4 (1:2)

Celkové pořadí elitních týmů Mistrovství Evropy U15:

1. Česká republika

2. Portugalsko

3. Maďarsko

4. Anglie

5. Německo

6. Slovensko

Druhý tým české talentované mládeže vstoupil do turnaje stejně úspěšně jako elitní tým. Protože německý celek disponoval výškovou převahou v chlapecké části týmu, musela česká děvčata více operovat pod košem a připravovat akce pro kluky. Překvapivě tak český celek udolal první tým Německa těsně 3:2 (1:0). Zásluhu na tom měla především trpělivá hra naordinovaná trenérským duem a dobrá přípravná fáze útoku. V druhém zápase proti tradičnímu rivalovi z Portugalska se mladých hráčům a hráčkám z celé České republiky již tolik nedařilo. Mladý český tým se nedokázal popasovat s dravou, rychlou a dynamickou hrou soupeře a zápas prohrál 4:2 (0:1). Následující souboj proti druhému výběru Anglie byl opět velice náročný a vyrovaný. I v tomto případě se podařilo eliminovat výškou převahu soupeře a český tým se mohl radovat z dalšího těsného vítězství 3:2 (1:1). I poslední zápas v základní skupině skončil tím nejmenším možným rozdílem, tedy o koš, když český výběr stoupajících hvězd porazil elitní tým Maďarska, stejně jako anglický tým, 3:2 (1:1). Tímto vítězstvím si česká lvíčata zajistila první místo v zájkladní skupině a mohla se těšit na finálový zápas, stejně jako jejich zkušenější kamarádi v eltiním týmu. Ve finálovém zápase se výběr vedený Martinem Šnévajsem a Anetou Lešanskou střetl s německým celkem. Mladý český tým skvěle dodržoval pokyny trenérského dua a dlouhými postupnými útoky vedenými především Vojtěchem Holíkem a výbornou prací Amálky Moricové na doskoku, si došel jistě pro vítězství 4:1 (2:1) a zlaté medaile. Česká výprava se tak mohla radovat z pověstného "double".

Výsledky zápasů ve skupině:

CZE "2" vs GER "1" 3:2 (1:0)

CZE "2" vs POR        2:4 (1:0)

CZE "2" vs ENG "2" 3:2 (1:1)

CZE "2" vs HUN "1" 3:2 (2:1)

Tabulka po základní skupině:

Zápasy

Výhry Remízy Prohry Body Skóre Pořadí
CZE 2 4 3 0 1 9 11:10 1.
POR 4 2 2 0 8 16:13 2.
HUN 1 4 2 1 1 7 23:14 3.
GER 1 4 1 1 2 4 10:14 4.